Wielcy z Małopolski 2021
„Człowiek renesansu”, wybitny astronom, pomysłowy fotograf oraz pianistka, która uczyła podstaw muzyki. Co ich łączy? Ruszyła kolejna edycja akcji przedstawiającej małopolskich twórców.
Bohaterami tegorocznej odsłony projektu „Wielcy z Małopolski” są: Jan Brożek, Władysław Gargul, Kazimierz Kordylewski i Władysława Markiewiczówna.
Jan Brożek to XVII-wieczny matematyk, który badał m.in. liczby zaprzyjaźnione oraz sposób wypełnienia przestrzeni przez sześciokątne komórki plastrów miodu. Władysław Gargul usprawnił proces tworzenia odbitek i pocztówek. Jego maszyna potrafiła wyprodukować nawet 1200 kopii na godzinę. Kazimierz Kordylewski odkrył pyłowe obłoki, które towarzyszą Księżycowi, a Władysława Markiewiczówna napisała popularny podręcznik do nauki gry na fortepianie.
Czy księżyc buja w obłokach?
Albo raczej… dlaczego „buja”. Aby poznać osiągnięcia wybitnych Małopolan wystarczy wejść na www.wielcyzmalopolski.pl. W ramach tegorocznej edycji powstała strona internetowa, która będzie gromadzić ciekawostki, informacje, treści audiowizualne oraz prezentacje dla nauczycieli. Część materiałów już jest dostępna. Można m.in. sprawdzić jak narodziła się pocztówka, po co nadawano sygnał czasu i co to są liczby doskonałe. Gotowe są też animacje, które w prosty sposób tłumaczą dokonania poszczególnych bohaterów.
To trzecie spotkanie z „Wielkimi”. W 2019 bohaterami akcji byli:
Józef Hoffman – kompozytor i wynalazca
Ignacy Łukasiewicz – konstruktor lampy naftowej, prekursor wykorzystania ropy
Karol Olszewski – fizyk i chemik, który wspólnie z Zygmuntem Wróblewskim jako pierwszy na świecie skroplił tlen i azot
Jan Szczepanik – twórca prototypu kamizelki kuloodpornej
Rok później dołączyli do nich:
Napoleon Cybulski – współodkrywca adrenaliny i specjalista od fal mózgowych
Ada Sari – jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych
Michał Sędziwój – jeden z odkrywców tlenu, prekursor badań nad gazami.
Wszystkie te postaci docelowo znajdą swoje miejsce na powstałej stronie www. Oprócz nowego miejsca w sieci, akcji towarzyszą: plakaty, informatory oraz zakładki. Cogiteon, przy wsparciu Małopolskiego Centrum Edukacji MEC, jest realizatorem projektu Województwa Małopolskiego.