Ułatwienia dostępu

Małopolska

Aktualności

Zobacz co u nas słychać:

Zapraszamy również na nasze profile społecznościowe

Zobaczę i zapamiętam - konferencja dla nauczycieli

widok sali konferencyjnej

Spotkanie dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych: "Zobaczę i zapamiętam: doświadczenia i eksperymenty"

Wspólnie z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli zapraszamy w środę 30 października na konferencję. Zaprezentujemy doświadczenia naukowe, a także przedstawimy atrakcje, jakie czekają w Cogiteonie.

 

Program konferencji

15.00 rozpoczęcie:

dr Łukasz Cieślik – dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli

15.10-15.30 Eksperymenty nie tylko na żywo

Eksperymentowanie na lekcjach nie zawsze musi wiązać się z wysokimi kosztami odczynników, czy koniecznością podejmowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie wirtualnych laboratoriów, za pomocą których uczniowie mogą samodzielnie przeprowadzić wybrane eksperymenty. Te, a także wiele innych ciekawych materiałów można znaleźć na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (ZPE), z której korzystanie jest z jednym z kierunków polityki oświatowej. Przedstawione zostaną wybrane zasoby ZPE w kontekście edukacji chemicznej.

Prowadzący: dr Paweł Cieśla

15.30-15.50 Wpływ człowieka na stan jakości środowiska przyrodniczego

Gleba i woda to źródło życia na Ziemi. Jak zanieczyszczenia gleby wpływają na kwasowość wód gruntowych? Jaka powinna być zdrowa struktura gleby i co na nią wpływa? Co jest źródłem smogu? Dlaczego o smogu częściej mówimy zimą niż latem? Podczas doświadczeń i eksperymentów uczestnicy dowiedzą się jak człowiek wpływa na stan jakości powietrza, gleby i wody oraz na czym polega rozwój zrównoważony. Nauka przez odkrywanie, doświadczanie i przeżywanie jest najlepszym sposobem poznania mechanizmów rządzących naszą planetą.

Prowadzący: dr Michał Zatorski

15.50 – 16.05 Woda w oczach fizyka i biologa

Zaprezentowanie doświadczeń i eksperymentów z wodą w roli głównej. Prelegentka odpowie na “proste pytania”, m.in.: Dlaczego w górach trudniej zagotować herbatę? Jak zrobić klej z wody? Ile wody potrzebują kwiaty doniczkowe? Doskonałym źródłem wiedzy na temat zjawisk fizycznych i biologicznych są doświadczenia, eksperymenty, które uczniowie samodzielnie mogą zainicjować, a następnie obserwować, dzięki czemu poznają świat.

Prowadzący: dr Kinga Wierzbicka

16.05-16.25 „Naukowy bulgot”

W krótkim naukowym show poruszymy tematy z zakresu cymatyki i zaprezentujemy (nie)wielkie zjawiska w wielkiej skali. Jaki kształt mają dźwięki? Jak zachowują się substancje o różnych gęstościach po zderzeniu z falą akustyczną? Do czego może doprowadzić lodowa eksplozja?

Prowadzący: zespół MCN Cogiteon

16.25-16.45 Śledztwa detektywistyczne jako narzędzie na lekcjach przedmiotów przyrodniczych

Śledztwa detektywistyczne na lekcjach przedmiotów przyrodniczych to innowacyjna metoda nauczania, która angażuje uczniów w rozwiązywanie problemów poprzez logiczne myślenie, analizę danych i obserwację. Dzięki wykorzystaniu scenariuszy detektywistycznych, uczniowie uczą się krytycznego podejścia do eksperymentowania, poszukiwania przyczyn zjawisk i wyciągania wniosków w sposób praktyczny i interaktywny. Taka forma nauki wspiera kreatywność, współpracę i zrozumienie kluczowych zagadnień poruszanych na przedmiotach przyrodniczych.

Prowadzący: dr Monika Ciechomska

16.45 – 17.00 przerwa
17.00 – 19.15 Wizyta studyjna (wystawa stała Cogiteonu "Człowiek i jego marzenia", Strefa Emocji, laboratoria)

Dodatkowe informacje: 12 422 14 49, 513 042 381.

 

Zapisy prowadzone są przez stronę MCDN:

 

Podobne artykuły