Ułatwienia dostępu

Rozoom

Krótko i węzłowato. Porosty, czyli formy, kolory i cuda!

  • Tekst: Piotr Żabicki
zdjęcie porostu

Chmury, miasta, archipelagi, wybuchy i labirynty. Przypływy, wieżyczki, galaktyki oraz mgławice. Patrząc na porosty można zobaczyć wszystko.

Porosty to organizmy przedziwne! Istnieją dlatego, że niektóre grzyby "postanowiły współpracować" z niektórymi glonami (lub cyjanobakteriami). Porost będąc więc trochę grzybem a trochę glonem jest czymś zupełnie wyjątkowym i innym.

Porosty zasiedlają Ziemię od 400 mln lat lub dłużej. Były już dobrze zadomowione, gdy zakwitły pierwsze kwiaty a pustkowia zarosła trawa. Są wszędobylskie. Wiele z nich żyje w obszarach podbiegunowych. Mogą tam śmiało odkrywać swoje piękno, gdzie indziej przykryte przez gęstwinę roślin liściastych.

To prawdziwi mistrzowie przetrwania! Gdy brakuje wody, zamykają interes i wchodzą w fazę hibernacji. Porosty wysłane w kosmos - spokojnie zniosły dwutygodniowy kontakt z próżnią i wysokim promieniowaniem. Po powrocie na Ziemię, jakby nigdy nic obudziły się i zaczęły działać.

Zdjęcie tytułowe: Porost o potocznej nazwie „Brytyjscy żołnierze” (Cladonia cristatella), fot. Mike Lewinski/Flickr, lic. CC BY

 

 

porost
Porost Cryptothecia rubrocincta, fot. Judy Gallagher/Flickr, CC BY
porost
Cladonia, fot. Richard Droker/Flickr, CC BY-NC-ND
porost
Letheria, fot. Richard Droker/Flickr, CC BY-NC-ND
porost
Porpidia crustulata, fot. Odd Welleies/Flickr, CC BY
porost
Peltigera, fot. Richard Droker/Flickr, CC BY
porost
Rhizocarpon, fot. Richard Droker/Flickr, CC BY
porost
Stellarangia, fot. Richard Droker/Flickr, CC BY-NC-ND

Podobne artykuły