

Jak pisał jego biograf - Blake Gopnijk: Nie było nikogo ważniejszego niż Warhol w sztuce lat sześćdziesiątych, a w sztuce końca XX wieku nie było ważniejszej dekady niż lata sześćdziesiąte. Epoki sztuki, które nastąpiły później, w Stanach Zjednoczonych, są nie do pomyślenia bez niego, bez jego połączenia wysokiej i niskiej kultury, bez jego miłości do blichtru i błysku, bez jego połączenia czułości i sarkazmu, bez użycia fotografii, sitodruku
i reklamy.
Cogiteon wystawia ok. 100 prac ikony kultury masowej Andy’ego Warhol’a (1928-1987), w większości nigdy wcześniej w Polsce nieeksponowanych. Oprócz obrazów zwiedzający mogą zobaczyć odręczne szkice, książki, ubrania i inne przedmioty należące do artysty, a także fotografie wykonane przez Billy'ego Name'a i Rudo Prekopa.
Nie brakuje słynnych portretów Marilyn oraz kompozycji Sculls (czaszki) i Flowers (kwiaty), wykonanych metodą sitodruku.
Wystawa w Cogiteonie nie ma charakteru stricte muzealnego i ograniczającego się wyłącznie do aspektu plastycznego. Twórczość poddana jest analizie naukowej w formie adekwatnej oprawy audiowizualnej, o którą zadbali akademicy z krakowskich: Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej. Celem takiego nowatorskiego podejścia jest zdynamizowanie percepcji odbiorców poprzez specyficzne oddziaływanie kolorystyki na zmysły wzroku.
Wystawie będą towarzyszyć warsztaty plastyczne i pokazy filmów.
Prace i przedmioty w ramach współpracy udostępniło biograficzne Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Andy Warhola w Miedzialboracach w Republice Słowacji, którego organizatorem jest Kraj Samorządowy Preszów.
Wartość całej kolekcji szacuje się kilka milionów euro.
Gości wystawy przy wejściu wita sam Andy Warhol, którego figura w skali 1:1 została wykonana, tak jak sobie sam kiedyś tego życzył, z plastiku.






Twórczość Andy'ego Warhola, ceniona już za życia artysty, po jego śmierci w 1987 roku nabrała wielkiej wartości komercyjnej i kolekcjonerskiej. Wykonane w Factory prace obecnie biją rekordy cen na aukcjach dzieł sztuki.
W 2013 roku obraz Silver Car Crash Double Disaster z 1963 r. został sprzedany za 105 milionów dolarów, co było rekordową ceną za obraz Warhola. W 2022 roku rekord pobito: obraz Shot Sage Blue Marilyn z 1964 wylicytowano za 195 milionów dolarów, co jest najwyższą kwotą zapłaconą na aukcji za dzieło amerykańskiego artysty w ogóle.

Imponująca ilość dzieł amerykańskiego artysty, czołowego przedstawiciela XX - wiecznej awangardy, prezentowana w Cogiteonie jest zaledwie namiastką jego bardzo płodnej twórczości. Dla kilku z nich będzie to premiera poza miejscem pierwotnego eksponowania i przechowywania.
Wydarzenia towarzyszące:

Oczami Andy'ego Warhola
11, 18, 25, 26, 27 lipca
Każdy w swoim życiu będzie miał swoje 15 minut sławy. Tak twierdził Andy Warhol.
Zapraszamy na warsztaty, na których sami staniecie się artystami a Wasze prace zawisną na jednej wystawie z oryginalnymi dziełami Andy’ego Warhola.
Podczas zajęć z sitodruku będziecie mieli okazję poznać metodę stosowaną w pracowni Warhola.
Rekomendowany wiek: 18+

Tak jak Andy
26, 27 lipca
godz. 11:00
Kim był Andy Warhol? Dlaczego jego dzieła są wyjątkowe i jak je tworzył?
Podczas warsztatów poznacie niesamowitego artystę i technikę, dzięki której stał się rozpoznawalny na całym świecie. Spróbujecie wzorując się na pracach Warhola stworzyć własne grafiki.
Na koniec zajęć zdecydujecie czy podzielicie się ze światem swoją pracą. Stworzona podczas warsztatów grafika, będzie mogła znaleźć swoje miejsce pośród prac Warhola na wystawie w Cogiteonie.
Rekomendowany wiek: 7+

"Andy Warhol. Amerykański sen"
22 lipca (wtorek),
godz. 17:30
Projekcja filmu z udziałem twórców.
Reżyseria: Ľubomír Ján Slivka
Czas trwania: 99 minut
Produkcja: Słowacja 2023, polskie napisy
Wydarzenie organizowane we współpracy z Instytutem Słowackim w Warszawie.

"Andy Warhol. Dialog z pop-artem" - oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej
16, 23, 30 lipca (środy),
godz. 11:00
Cogiteon wystawia ok. 100 prac ikony kultury masowej Andy’ego Warhol’a (1928-1987), w większości nigdy wcześniej w Polsce nieeksponowanych. Oprócz obrazów zwiedzający mogą zobaczyć odręczne szkice, książki, ubrania i inne przedmioty należące do artysty.

Wystawa czynna do 29 sierpnia w godzinach od 9:00 do 18:00 z wyłączeniem poniedziałków.
Miejsce: Sala Cogito na poziomie -1, Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, ul. Stefana Steca 1, Kraków
